Choď na obsah Choď na menu
 


Diskusia k chystanej knihe ROCKOVÁ ROŽŇAVA

1. 3. 2016

 

V diskusii k tomuto príspevku máte možnosť vyjadriť sa ku chystanej knihe ROCKOVÁ ROŽŇAVA. Privítam Vaše názory, nápady na vylepšenie, konštruktívnu kritiku a pod. Neváhajte a píšte :).

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

FIRE

(Sanyo Borsodi, 4. 6. 2020 18:40)

Ak chcete poznať úplný začiatok RV rocku, vyhľadajte Apiho Čuňa a Jana Breuera. Skupina Fire v 68´ znamenala prielom v rožňavskej rockovej hudbe. Boli špička. Členovia Api Čuňo, Jano Breuer, Peter Zemko, Pipo Gunda, neskôr Jožo Kolesár. Hudba Cream, Hendrix, Yardbirds, atď. Dovtedy v RV neslýchané. Bítové omše. Toto musí byť na samom začiatku. Foxtrot dajte do inej kapitoly.

Re: FIRE

(Robert Buček, 5. 6. 2020 12:59)

Pozdravujem pán Borsodi. Veľmi pekne ďakujem za pripomienku. Vami spomínané skutočnosti sú mi známe. Na pána Čuňa Apiho mám kontakt a budúci týždeň mám v pláne ho navštíviť. Hoci pracovný názov knižky je Rocková Rožňava, podnadpis je História populárnej hudby v Rožňave a okolí. Takže áno rockové obdobie bude ťažiskom publikácie, ale budú tam kapitoly aj o foxtrote, tanečnej hudbe, orchestroch, džeze a podobne. Dokonca aj o veciach nesúvisiacich s populárnou hudbou, ako spevokol a dychovka, keďže tieto mali v našom meste veľkú tradíciu. Ale ďakujem ešte raz za pripomienku. Keby ste mali ďalšie relevantné informácie k téme, veľmi rád ich do knižky zapracujem. Ostávam s pozdravom.

Re: Re: FIRE

(Sanyo, 5. 6. 2020 17:43)

Dobry den, informacii mam desiatky, lebo som bol sucastou diania. Avsak ide skor o problem autorizacie, ved predsa nemozem do eteru uvadzat rane zaciatky Gaba Szaba, ked s tym nemusi suhlasit. A podobne je to aj s inymi hudobnikmi. Idealne by bolo pohovorit s kazdym osobne a autorizovat jeho vypoved.

Re: Re: Re: FIRE

(Fire, 8. 6. 2020 9:05)

Samozrejme súhlasím s Vami pán Borsodi. Ja to presne tak aj robím, obchádzam ešte žijúcich hudobníkov, ktorí mi poskytujú informácie. Samozrejme by ma však zaujímali aj Vaše poznatky, prirodzene nie verejne, mnoho aktérov mi takto poskytuje informácie, ktoré v knihe budú aj využité. Poznatky a informácie, ktoré Vy poskytnete, sú Vaše názory, poznatky o niekom a či už sú presné, pravdivé korešpondujú s pravdou viac alebo menej, to je skôr etická stránka veci a nie autorizácie. Takto fungujú dokumentačné publikácie. Samozrejme na prvom mieste sú autentické výpovede priamo od dotyčného. Mnohokrát sa však dokumentujú údaje nežijúcich osobností, prípadne samotní hudobníci si už presne dáta nepamätajú, preto sa často využívajú aj poznatky aktérov doby. Keď mi napríklad uvediete, že v skupine Fire pôsobili tí a tí hudobníci, hrali v týchto rokoch, vystupovali na Kúpeľoch a niečo z toho by sa nestotožňovalo so skutočnosťou, je na autorovi, ako s týmito informáciami naloží a ako ich vyhodnotí, čím preberá aj zodpovednosť za to, čo napísal. Nijako to však nepodlieha autorizácii. Autorizácii podliehajú vytvorené diela - fotografie, maľby, vydané texty a podobne, prípadne patentované veci s ochrannou značkou, alebo, keď s niekym urobíte rozhovor, dáva sa na autorizáciu, či tam nie je uvedené niečo, čo dotyčný nepovedal... Ja budúci týždeň mám naplánované stretnutie s pánom Jánom Brauerom ohľadom skupiny Fire, avšak máte relevantné informácie a spomienky, pokojne mi ich môžete poslať na e-mailovú adresu popmuzeum@gmail.com, prípadne mi tam uveďte aj tel. číslo a môžeme sa skontaktovať... Želám všetko dobré... :)

Re: Re: Re: Re: FIRE

(Sanyo, 9. 6. 2020 15:29)

Ja zatial len tolko, ze ak sa stale drzite nazvu "Rockova Roznava", tak Fire priniesli ako uplne prvi rock do Roznavy, a to v plnej parade. Tanecne orchestre tej doby, ako napr. Korhazi zenekar fungovali pred rockom, aj po nom. Hrali svoj zaner, tak ako aj neskorsi Jazdci hrali svoj nezamenitelny country, avsak s rockom nemali nic spolocne. To by malo byt v knihe o rocku uplne jasne. Dobre informacie vam mozu poskytnut aj Peter Zemko, Miso Simkovic, Zolo Zelina, Gusto Schlosar, Bandi Hronec, a dalsi hudobnici trj doby. Prajem vela stastia.

Re: Re: Re: Re: Re: FIRE

(Robert Buček, 10. 6. 2020 9:31)

Ďakujem za pripomienku, v dačom sa dá s Vami súhlasiť, v dačom sa dá oponovať. Pôvodne som sa chcel v publikácii ROCKOVÝ VÝCHOD venovať výlučne bigbítovým a rockovým kapelám z východného Slovenska. Po čase som však zistil, že je to strašne rozsiahle, takže som to zúžil zatiaľ iba na Rožňavu s tým, že pod jedným do toho zahrniem nie len rock, ale celý hudobný vývoj charakterizovaný ako populárna hudba. Preto všade píšem, že ROCKOVÁ ROŽŇAVA je len pracovným názvom, odkazom na ROCKOVÝ VÝCHOD, možno knižka nakoniec dostane úplne iný názov. Preto je zatiaľ v podnadpise uvedené: História populárnej hudby v Rožňave a okolí.A všetko toto je popísané aj na úvodnej stránke tohto webu. Samozrejme, že Kórházi zenekar ani Jazdci nepatria do rockovej hudby, nad tým niet čo polemizovať. Ale tieto by sa samostatne pravdepodobne nikdy nedostali do knižného vydania, takto to bude súhrnne zastrešené nie žánrovo ale časovo. Inak, práve zajtra mám stretnutie s Apim...

Knihu si určitě koupím

(Milan Hija, 1. 3. 2016 12:44)

Zatím mohu naskenovat výstřižky z dobového,jak českého tak i slovenského tisku.

Re: Knihu si určitě koupím

(Robert Buček, 1. 3. 2016 15:20)

To by som vám bol povďačný, nezabudnite nastaviť skener aspoň na 300 dpi. Aké máte dobové periodiká?

 

 

Portrét


Posledné fotografie
Archív

Kalendár
<< november / 2021 >>


Štatistiky

Online: 1
Celkom: 32546
Mesiac: 526
Deň: 17